Profilaktyka

Profilaktyka

Bezbolesna droga ku zdrowym zębom na lata

 

Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne mają duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. To dzięki nim, dentysta moze przeleczyć ząb, kiedy próchnica jeszcze nie do końca jest rozwinięta i jej leczenie jest mało inwazyjne. Dodatkowo podczas regularnej higienizacji, nasze zęby są dokładnie oczyszczane z osadów, przebarwień i kamienia nazębnego,  który może być przyczyną wielu problemów z zębami. Wizyty kontrolne i higienizacyjne należy odbywać średnio co 6 miesięcy.

1. Usuwanie kamienia nazębnego, tzw. skaling.

Nasz gabinet oferuje usuwanie kamienia oraz osadów z powierzchni zębów za pomocą skalerów ultradźwiękowych. To nowoczesna metoda, która zwalcza kamień poprzez rozbicie go za pomocą ultradźwięków. Jeśli tylko w jamie ustnej nie ma stanu zapalnego dziąseł, a szyjki zębowe nie są odsłonięte, usunięcie kamienia jest całkowicie bezbolesne i nie niszczy szkliwa. Wielu specjalistów zaleca wykonywanie skalingu, gdy tylko widoczne są śladowe ilości kamienia.

 

2. Polerowanie zębów.

Jeden z najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych. Na ogół bardzo dobrze przyjmowany przez pacjentów, ponieważ jest całkowicie bezbolesny i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Jego zadaniem jest oczyszczenie zębów z przebarwień, nalotów oraz miękkich złogów. Wykonywany jest za pomocą past polerujących oraz gumek.

 

3. Lakierowanie zębów.

Polega na pokryciu zębów preparatem z zawartością fluoru. Często jest kojarzone z profilaktyką u dzieci, lecz stomatolodzy otwarcie zachęcają do korzystania z niego również dorosłych. To bezbolesny zabieg, który warto wykonać po skalingu czy piaskowaniu. Jednym z podstawowych celów lakierowania jest zapobieganie próchnicy, dlatego osobom szczególnie narażonym na tą dolegliwość zaleca się częstsze wykonywanie zabiegu.

 

4. Piaskowanie przestrzeni międzyzębowych.

Zabieg mający na celu usunięcie osadu z zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Wykonywany jest za pomocą piaskarki, która kieruje strumień piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem na część wymagającą reperacji. Jest to kolejny bezbolesny i stosunkowo szybko wykonywany zabieg (trwa około 20 minut), a jego przeprowadzanie zalecane jest 1-2 razy w ciągu roku. U osób prowadzących niezdrowy tryb życia osad gromadzi się szybciej, dlatego powinny one wykonywać piaskowanie częściej. Stomatolodzy zazwyczaj zalecają wykonanie piaskowania razem ze skalingiem, ponieważ są to zabiegi uzupełniające się i razem dają najlepszy efekt.

 

Zapisz się teraz na wizytę kontrolną i higienizacyjną. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815.