Korony i mosty

Korony i mosty

Czym jest korona zęba?

Korona jest rodzajem stałęgo uzupełnienia protetycznego. Jest mocowana do zębów żywych lub martwych, lub do implantów. Głównym wskazaniem do jej wykonania jest znaczne zniszczenie tkanek zęba, np. w wyniku próchnicy.

 

 

Proces powstawania koron protetycznych:

Pierwszym krokiem jest stworzenie dokładnego planu leczenia. Po zaplanowaniu pracy, lekarz stomatolog szlifuje ząb, na którym będzie osadzona korona (wyjątkiem są korony osadzane na implantach). Zabieg zmniejszania objętości zęba (szlifowania) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go zupełnie bezbolesnym.

 

Następnie pobieramy wyciski, czyli odwzorowujemy warunki panujące w jamie ustnej, wyciski są przekazywane laboratorium protetycznemu. Tam technicy tworzą koronę, która kształtem i kolorem przypomina naturalny ząb.

 

Potem mają miejsce przymiarki, kontrole, czy wykonywana korona spełnia swoją fukcję oraz czy odpowiada potrzebom pacjenta. Jeśli po przymierzeniu wszystko pasuje idealnie, a żadne korekty nie są wymagane, praca jest cementowana na stałe.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na wizytę. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin pierwszej wizyty.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu (wymagane)

Treść wiadomości

 

Rodzaje koron stomatologicznych:

Korona porcelanowa na metalu – jej podstawę stanowi stal stomatologiczna, która jest odlewana indywidualnie dla każdego zęba. Następnie na metalu napalona zostaje porcelana, która ukrywa metal, nadając koronie estetyczny wygląd.

 

Korona pełnoceramiczna – jej główną cechą a zarazem zaletą jest wysoka estetyka wynikająca z faktu, że w tego rodzaju koronie nie stosuje się podbudowy metalowej. To rozwiązanie jest niemalże nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, dzięki fizycznym właściwościom porcelany (m. in. przepuszczalności światła). Z tego względu korony pełnoceramiczne są stosowane najczęściej w odcinkach przednich.

 

Korona kompozytowa – jest stosowana jako rozwiązanie tymczasowe. Wykonywana jest w gabinecie lub w laboratorium protetycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisku od pacjenta. Stosowana jest w czasie pomiędzy etapami szlifowania i osadzania ostatecznej pracy.

 

 

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny jest wykorzystywany do uzupełnienia braków zębowych nawet do kilku zębów. Do jego zamocowania, są wykorzystywane naturalne zęby pacjenta, które znajdują się obok braku zębowego. Naturalne zęby pacjenta, są wykorzystywane jako filar podtrzymujący to uzupełnienie protetyczne.

 

Takie rozwiązanie pozwala na stałą odbudowę braków zębowych i przywrócenie pacjentowi komfortu prawidłowego funkcjonowania, gryzienia, żucia.

 

Proces wykonywania mostu protetycznego:

Pierwszym etapem jest diagnostyka. Na jej podstawie dentysta ocenia braki zębowe i jakość zębów filarowych. Oceniamy wtedy czy braki zębowe, a także jakość zębów filarowych w celu weryfikacji ich wytrzymałości na zwiększone siły jakie będą na nie działały po wykonaniu mostu.

 

W drugim kroku pobierany jest wycisk, a zęby filarowe są szlifowane. Ten proces jest praktycznie całkowicie bezbolesny, wycisk jest przekazywany do laboratorium protetycznego, które wykonuje docelową pracę protetyczną dla pacjenta. Na czas wykonania docelowego uzupełnienia protetycznego, w miejscu braków zębowych zakładane jest uzupełnienie tymczasowe.

 

W tej części lekarz wykonuje przymiarkę podbudowy mostu protetycznego.

 

W ostatniej fazie przymierzamy, a także cementujemy gotowy już most protetyczny.

 

Rodzaje mostów zębowych:

Podobnie jak korony, mosty protetyczne dzielimy na podstawowe trzy kategorie według rodzaju materiału z jakiego sa wykonane:

 

Mosty porcelanowe na metalu – wykonane z podbudowy metlowej, na którą napalana jest porcelana. Przez mocniejszą podbudowę wykorzystywane są szczególnie w odcinkach bocznych, które biorą czynny udział w procesie żucia.

 

Mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy, są całkowicie wykonane z porcelany. Cechuje je wyjątkowa estetyka i podobieństwo do naturalnych zębów pacjenta.

 

Mosty kompozytowe lub akrylowe – stosowane są jako tymczasowe rozwiązanie w okresie oczekiwania na ostateczny most.

 

Chcesz podjąć leczenie protetyczne? Zadzwoń teraz pod nr tel.: +48 604 990 815 i umów się na konsultację.